5 רעיונות שימושיים לעיצוב חדרי הממ"ד וחללים מוגנים

מציאות החיים המורכבת בישראל מחייבת אותנו להתקין חדרי ממ"ד או חללים מוגנים כדי לשמור על חיי האזרחים. בשנים האחרונות הוכח עד כמה חשוב להקפיד על הוראות פיקוד העורף כאשר רקטות וטילים נופלים בארץ, וכולנו ראינו כי שהייה בממ"ד או בחללים מוגנים יכולה להציל חיים. עם זאת, חשוב לנצל את הממ"ד ומרבית המשפחות משתמשות בו כחדר שינה נוסף לילדים, כחדר משחקים או כחדר עבודה לכן כדאי לעצב את החדר באופן מקורי ושימושי. לפניכם 5 רעיונות שימושיים לעיצוב חדרי ממ"ד וחללים מוגנים.

עיצוב נעים ורך

חדרי ממ"ד וחללים מוגנים עשויים מיציקת בטון ויש בהם פתחי אוורור קטנים. לכן, חשוב לעצב את חדרי הממ"ד באמצעים המשדרגים את האווירה והתחושה הקרה בחדר. ניתן לעשות זאת באמצעות שילוב וילונות מטקסטיל רך בגוונים בהירים, הוספת שטיח ססגוני או בגוון אחיד לחדר, הוספת מזרנים וכריות צבעוניות ורכות ועוד.

הסתרת מסנן האוויר

בחדרי ממ"ד חדשים יש להתקין מסנן אוויר על פי הנחיות פיקוד העורף. מסנן האוויר צורם בעין לכן כדאי לדעת כי ניתן להסתיר אותו באמצעות בד צבעוני או להתקין ארונית תלויה סביבו כך שביום יום המסנן מוסתר אך בעת הצורך קל להגיע אליו ולהפעיל אותו. כמו כן, ניתן להתקין ארון הכולל יחידה שמסתירה את המסנן ובארון ניתן לאחסן בגדים, צעצועים, משחקים של הילדים, מצעים וכו'. חשוב לא להסתיר את פתחי האוורור של מערכת הסינון לממ"ד לכן כדאי לתכנן מסתור יעיל ומעוצב שאינו חוסם את פתחי האוורור אך מסתיר את המסנן ותורם לעיצוב החדר.

עיצוב הדלת והחלון

על פי הוראות ותקנות לבניית ממ"ד יש להתקין דלת חזקה מפלדה וחלון הדף עם משקופים מברזל. הנוכחות של הדלת והחלון עלולה לצרום בעין לכן כדאי לעצב אותם מחדש באמצעות צביעת דקורטיבית, מדבקות לחלון ולדלת או מגנטים מעוצבים. את החלון ניתן לכסות בעזרת וילון מעוצב בהתאמה לסגנון העיצובי של החדר, ואת הדלת ניתן לכסות גם באמצעות טפט מדבקה מיוחד. כדאי לדעת כי דלתות ממ"ד של רב בריח מיוצרות מפלדה עמידה ולכן ניתן להצמיד אליהן מגנטים מעוצבים וכך שוברים את המראה המנוכר של הדלת ונהנים מעיצוב מרהיב ומקורי בהשקעה סמלית.

צבע או טפטים לקירות

מומלץ לעצב את חדרי הממ"ד בהתאם לשימוש הנעשה בו. במידה ובחרתם להפוך את הממ"ד לחדר שינה לאחד הילדים כדאי לעצב את הקירות באמצעות צביעה דקורטיבית או הדבקת טפטים. עיצוב הקירות ישדרג את האווירה בממ"ד ויהפוך אותו לחדר נעים עם אווירה קסומה ומרגיעה.

ארון או כוננית לאחסון

בחדרי ממ"ד נהוג לאחסן מסיכות אב"כ וציוד לשעת חירום כמו פנסים, נרות, שמיכות, שימורים, מים ועוד. את הפריטים לשעת חירום כדאי לאחסן בארון מעוצב או בכוננית. כמו כן, כדאי לאחסן משחקים, ספרים וצעצועים לילדים לשעת חירום. מאחר וחדרי ממ"ד יחסית קטנים כדי לרכוש ולתכנן ארון בגודל מתאים בהתאם לשימוש הנעשה ביום יום בחדר וכדאי לשלב בארון מקום לטלוויזיה ולטלפון.

Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook