פינוי בינוי בירושלים כחלק מתהליך התחדשות עירונית בירושלים

אחד הנושאים החמים בכל מה שקשור להתחדשות עירונית בירושלים הוא פרויקט פינוי בינוי בירושלים. למעשה הפרויקט הזה נעשה בכל הערים הגדולות בישראל בהתאם לשיקולים כלכליים עתידיים כמו למשל בתל אביב, ראשון לציון, רחובות, הרצליה, הוד השרון אך בירושלים הוא תפס תאוצה בשנים האחרונות שכן העיר הופכת מבוקשת בקרב משפחות צעירות, זוגות וסטודנטים אשר מעוניינים לבוא לגור בה. בעשור האחרון עברה העיר שינויים רבים מה שהופך אותה לפופולרית מאוד למגורים. בנוסף, בירושלים מחירי הדירות רק עולים משנה לשנה מה שבעצם מעודד קבלנים רבים להשקיע בפרויקטים מהסוג הזה.

תמ"א 38 בירושלים

מה זה פינוי בינוי בירושלים?

כשמו כן הוא – פרויקט שבו מפנים בניין כלומר כל הדיירים של הבניין עוברים לדירות אחרות בזמן הפרויקט. בזמן הזה הורסים את הפרויקט הקיים שלרוב מדובר בבניינים של 3 או 4 קומות ופשוט בונים מגדל דירות חדש במקום הבניין הזה.  כמובן שמדובר בשדרוג רציני שכן לא רק שאותם דיירים מקבלים חלופה, הם חוזרים לדירה חדשה מהניילונים. יחד עם זאת, מדובר בפרויקט ששווה מליונים אם לא מליארדים של שקלים ליזם עצמו שכן בלי קשר לשדרוג הוא אחר כך יוכל למכור את שאר הדירות במחירי שוק נדל״ן 2017 וזה מה שהופך את הפרויקט לכל כך כדאי.

פרויקט פינוי בינוי בירושלים – איך זה עובד?

ובכן השלב הראשון יכול להתרחש בשני תהליכים. או שיזם מגיע למתחם מגורים מסוים, פונה לדיירים ומציע להם את ההצעה שנראית לו נכונה. לחלופין יש גם מצבים בהם הדיירים מתאגדים בעצמם שכן הם לא רוצים לגור יותר במתחם מגורים ישן, פונים ליזם ומציעים לו לבצע במתחם הזה פרויקט פינוי בינוי בירושלים.

יתרון נוסף, פרט לעובדה שכל הדיירים יחזרו בסופו של דבר לדירה חדשה לגמרי הוא בכך שהיזם גם משלם לאותם דיירים את תקופת השכירות. הדבר אולי המדהים ביותר בפרויקטים מהסוג הזה הוא שלמעשה בפועל, היזם נותן לאותם דיירים ערבות בנקאית על גובה הדירה החדשה, ולא על הדירה הישנה. אז נכון, זה נשמע מדהים, אבל אסור לשכוח שמדובר בפרויקט ארוך טווח שעלול להתארך ולהימשך כמה שנים טובות, כולל בתוכו המון בירוקרטיות, אישורים, היתרים וכדומה.

חשוב לעשות הבחנה בין פרויקט תמ״א 38 בירושלים לבין פרויקט פינוי בינוי, שכן בתמ״א 38 אין ערבות בנקאית מה שפעמים רבות הופך את הפרויקט להרבה פחות כדאי לדיירים עצמם.

רוצים לקרוא עוד? כנסו לאתר של חברת התחדשות: hitchadshut.net

Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook