מדריך למנותח: בחירת עדשות מגע לאחר ניתוח קטרקט

עדשת העין מכילה כ- 65% מים ומהווה אחד החלקים החשובים במערכת הראייה מכיוון שדרכה חודר האור לגלגל העין ונוצרת תמונה חדשה וברורה. כאשר מתפתח קטרקט נוצרת עכירות בעדשת העין ולכן מעבר האור לגלגל העין נפגע, ואיכות התמונה שהעין משרדת למוח פגומה. יש סיבות רבות להופעת קטרקט, ביניהן גיל, מחלת סכרת, תופעות לוואי של תרופות שונות ועוד. כיום, הטיפול בקטרקט מהיר ובטוח ובאמצעות ניתוח המבוצע לרוב ללא אשפוז מוציאים את החומר הגורם לעכירות העדשה ומושתלת עדשה תוך עינית חדשה. יש לציין כי לעדשה המושתלת יש מוקד טווח מסוים לכן אחרי הניתוח יש להתאים משקפיים אצל אופטומטריסט.

בדיקה קדם ניתוחית

על מנת לגלות קטרקט יש לפנות לאופטומטריסט או רופא עיניים. כאשר הקטרקט מכסה רק חלק קטן מהעדשה, ואיכות הראייה כמעט ואינה נפגעת, ניתן במקרים מסוימים להימנע מניתוח. במקרים בהם הקטרקט מכסה חלק גדול מעדשת העין נדרש ניתוח הכולל הוצאת העדשה התוך עינית והחלפתה בעדשה חדשה. לפני הניתוח חשוב לקבוע איזה עדשה להשתיל בעין וחשוב לזכור כי ניתוח קטרקט אינו ניתוח להסרת משקפיים. אגב, אבחון קטרקט על ידי אופטומטריסט נעשה באמצעות מכשור מתקדם כמו Slit Lamp, מכשור המאפשר לקבוע את רמת עכירות העדשה וסוג הקטרקט.

ניתוח קטרקט

כאמור, ניתוח קטרקט הינו הליך כירורגי פשוט יחסית ופופולארי. את הניתוח ניתן לבצע במחלקות העיניים של בתי החולים ובמרפאות עיניים מקצועיות. כיום ניתן לבצע חלק מהניתוח באמצעות מכשיר לייזר לקבלת תוצאות מדויקות ואיכותיות. במהלך הניתוח, שאינו דורש אשפוז ונעשה תחת הרדמה מקומית בלבד, מוציאים את העדשה הפגומה ומשתילים עדשה חדשה. כדאי לדעת כי יש עדשות מלאכותיות שונות ויש עדשות עם מרחק מוקד אחד שמאפשרות לדוגמה ראייה טובה לרחוק או לקרוב, אך כיום יש גם סוגי עדשות חדשות לטווחים שונים. יחד עם זאת, ברוב המקרים יש להתאים משקפיים כדי לחזור ולראות היטב לכל טווח. כדאי לדעת כי התאמת עדשות zeiss באופטיקה טל מאפשרת התאמה אישית ומדויקת לכל אדם שעובר ניתוח קטרקט. עדשות zeiss נחשבות לשיא הטכנולוגיה, האיכות והדיוק, ולמעלה מ- 200 מיליון אנשים ברחבי העולם מרכיבים עדשות מתוצרת חברת האופטיקה הגרמנית, הנחשבת למובילה בעולם.

טיפול קל ובהצלחה גבוהה

טכנולוגיות ושיטות טיפול חדשניות בקטרקט מאפשרות כיום להשיג נתוני הצלחה גבוהים, למעלה מ- 95 אחוזי הצלחה. חשוב לפנות למומחים כמו, למשל, אופטומטריסט של אופטיקה טל כאשר מבחינים בירידה באיכות הראייה ובאמצעות מכשור מתקדם ניתן לאבחן קטרקט בשלב התחלתי. אחרי הניתוח חשוב להימנע ממקומות עם אבק ולכלוך רב ויש להימנע מפעילות גופנית מאומצת וממאמץ פיזי בעבודה או בבית. כאמור, במקרים מסוימים ובהתאם לסוג העדשה המושתלת יש להתאים משקפי קריאה או משקפי ראייה. התאמת משקפיים במקצועיות ובחירת עדשות איכותיות כמו עדשות zeiss מבטיחות שיפור בראייה ופיצוי על בעיות המיקוד של העדשה המושתלת, כל עוד לא משתילים עדשות מולטיפוקל שלרוב מבטלות את הצורך במשקפיים.

Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook