יוגה: הגישה הפיזית והנפשית להכרה עצמית

יוגה היא מסורת עתיקת יומין שמקורה בהודו, והינה דרך חיים ופילוסופיה רוחנית שמטרתה להביא לאיזון גופני ונפשי ולהתאחד עם הניצוץ האלוהי הטמון בכל אחד ואחת. תרגול יוגה מאפשר להכיר את האני העצמי וליהנות מבריאות טובה ומשקט נפשי. חשוב לדעת כי יש מגוון גישות בתחום היוגה והעיקריות בהן-

  • גישה פיזית ונפשית מהמדרש של היוגה סוטרה של פטנג'ילי
  • גישת הדבקות וההתמסרות לאני העליון בהתאם למדרש הבגהווד גיטה.

תרגול יוגה נועד לסייע לאדם לזכות בהכרה עצמית ולהגשים את עצמו. באמצעות הראג'ה יוגה ניתן לשלוט בתודעה ולבודד אותה מהקיום הפיזי ומהעולם המציאותי בו אנו חיים. האטה יוגה מסייעת לשמור על הבריאות באמצעות טיהור הגוף האנרגטי ויצירת איזון גופני ונפשי על ידי שחרור חסמים, וכך ניתן לפתח למודעות גבוהה ולממש את הזהות העצמית. למעשה, הגוף מהווה מעין מקדש ובאמצעות שחרור בהדרגה ממגבלות הגוף הפיזי, התמרת הגוף הפיזי וחיזוקו ופיתוח המודעות והשליטה בפראנה זוכים להכרה עצמית.

איזון גוף ונפש

כאמור, יוגה מהווה דרך חיים ומטרתה לשרת ככלי ריפוי עוצמתי ויעיל ולהביא לאיזון הגוף והנפש. את כלי הגישה הפיזית והנפשית להכרה עצמית בעזרת יוגה ניתן לרכוש באמצעות לימודי יוגה בקמפוס שיאים, קורס בשיתוף מרכז האטה ראג'ה יוגה. השילוב בין תרגול וחיים לפי היוגה המלכותית שידועה בשם ראג'ה יוגה לענף התרגול הפיזי שנקרא האטה יוגה מאפשר להגיע למטרה הנכספת של ההכרה העצמית והגברת המודעות. כדאי לדעת כי ראג'ה יוגה והאטה יוגה משלימים זה את זה.

תרגול לחיזוק הגוף ולהגברת המודעות

חשוב לרכוש ידע על מנת לתרגל אסאנות (תנוחות) ופראניאמות (תרגילי נשמה) על מנת לחזק את הגוף, להכיר את חלקיו ברמה התודעתית הגבוהה ביותר ולמשוך פנימה את המודעות הגבוהה. משיכת המודעות מאפשרת לנקות חסמים אנרגטיים, ולהגביר את חיוניות הגוף באמצעות זרימה אנרגיה חופשית שתורמת לאדם בחיי היומיום, ומאפשרת לו רמות תפקוד ומודעות גבוהים יותר.

לפי המסורת העתיקה יש 84 תנוחות עיקריות, יש הטוענים כי מדובר ב- 84,000 תנוחות, שמטרתן לחזק את הגוף. יש לזכור כי לפי מסורת היוגה הגוף הוא כלי הרכב של הנפש האצורה בו, ולכן חשוב לדאוג לגוף באמצעות תרגול תנוחות ותרגילי נשימה, תוך התעמקות והבנת כתבי היוגה, ובראשם הסוטרות של פטנג'ילי. לכן, תרגול גופני ממושך, שהוא למעשה ענף ההאטה יוגה, מאפשר להכין את הגוף של האדם ואת נפשו לקראת ההגשמה וההכרה העצמית.

למעשה, הגישה הפיזית והנפשית ביוגה מאפשרת לאדם לחקור את העולם ולהתעלות מעל לחוויות ולהנאות הגשמיות אך הדרך לכך ארוכה ודורשת תרגול רב וחוסן פיזי ונפשי.

השפעת היוגה על איכות החיים

יש סגנונות רבים בענף היוגה ושיטות מגוונות לתרגול ולהשגת שינוי בחיים. היוגה מהווה כלי חשוב ואיכותי לשיפור איכות החיים, להגברת המודעות לגוף ולנפש, ואימון יוגה קבוע משדרג את החיים ומאפשר זרימה אנרגטית חופשית ותקינה בגוף, הפגת מתחים, מניעת מחלות, הכרת מעמקי הנפש וקבלה והכרה עצמית.

Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook