האוזן – האיבר שאחראי על השמיעה ועל שיווי המשקל שלנו

האוזניים הן אחד מצמדי האיברים בגוף האדם, ממוקמות משני צידי הגולגולת וכידוע, ממלאות את התפקיד החשוב של שמיעה כחלק מחמשת החושים החשובים העומדים לרשותנו כדי לקלוט את הסביבה. תהליך השמיעה באוזן הוא תהליך פשוט למדי שמבוסס על תנועת המולקולות באוויר. כל צליל המופק על ידי כל מקור שהוא, יוצר תנועה של מולקולות אוויר. תנועה זו נעה במרחב עד שהיא מגיעה אל האוזן, חודרת דרך האפרכסת ופוגשת את עור התוף. בהתאם לתנועת המולקולות, מתנועע עור התוף ממש כמו ממברנה של רמקול, ותנועתו מתורגמת על ידי המוח לצליל.

אוזניים – לא רק כדי לשמוע, גם כדי לשמור על גוף יציב בכל עת

יחד עם זאת, האוזן ממלאת תפקיד חשוב נוסף והוא שמירה על שיווי משקל. מבחינה הנדסית, גוף האדם לא יכול לעמוד בצורה יציבה מבלי שתסופק לו תמיכה תמידית. את התמיכה הזאת אנו מספקים לגוף באמצעות תנועות שאנו עושים ושרירים שאנו מפעילים בגוף על מנת לשמור עליו יציב מבלי שאנו כלל שמים לב לכך. כיצד יודע הגוף אילו שרירים עליו להפעיל על מנת לשמור על יציבות? ובכן, באמצעות קליטת מולקולות האוויר בחוץ, האוזניים יודעות להעניק למוח מידע לגבי היציבה של הגוף והלחצים הפועלים עליו, ובהתאם לכך מפעיל המוח את השרירים הנדרשים כדי לשמור על יציבות מלאה. פגיעה בתפקוד האוזניים, עלולה להוביל לירידה בשמיעה, אך גם להשפיע על יציבות הגוף.

בעיות אוזניים מובילות למצב של ירידה בשמיעה, אך גם לפגיעה בשיווי המשקל

משמעות הדברים היא, שכאשר אנו סובלים מבעיות אוזניים כמו למשל דלקת באוזן התיכונה, שהיא דלקת האוזניים השכיחה ביותר, ממנה סובלים בעיקר ילדים, יכולה להשפיע על השמיעה באוזן המודלקת, אך גם לפגוע בשיווי המשקל שלנו. נקב בעור התוף למשל, הוא מצב שיכול להיווצר כתוצאה מתהליך דלקתי ביולוגי באוזן או כתוצאה מפגיעה ישירה בעור התוף, וגם הוא יכול לגרום למצב של ירידה בשמיעה, אך גם לפגיעה ביכולת שלנו לשמור על שיווי משקל, לפחות כאשר אנו מאתגרים את שיווי המשקל הזה בצורה חריגה.

אבחון וטיפול בעיות אוזניים זמניות ונקודתיות או משמעותיות וקבועות

בעיות אוזניים הן בעיות המאובחנות ומטופלות על ידי רופא אף אוזן גרון, שכן מדובר במערכת אחת אחידה המחברת בין שתי האוזניים, האף והגרון. בעיות אוזניים יכולות להיות בעיות חולפות כדוגמת דלקת באוזן התיכונה כאמור, אך יכולות להיות גם חריפות יותר, כדוגמת נקב בעור התוף או ירידה בשמיעה באופן חריג, מה שיכול להוביל גם לביצוע ניתוחים כירורגיים כדוגמת שתל השבלול, שתפקידו להטמיע שתל ייעודי בתוך האוזן, על מנת לתווך בין הסביבה החיצונית ובין רכיבי השמע הפנימיים, במקרים בהם נוצרת פגיעה באוזן התיכונה, בעור התוף או בעצמות השמע ושערות השמע.

 

 

Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook